SÜRÜCÜ BELGELERİ

A Sınıfı Sürücü Belgesİ

A sınıfı sürücü belgesi için 20 yaşını doldurmuş olmanız ve en az iki yıllık A2 sürücü belgesine sahip olmanız şartı veya A2 ehliyet olmaksızın 24 yaşında olmanız şartları aranmaktadır. Bunlara sahipseniz genel sağlığınız yerindeyse A sınıfı sürücü belgesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

A Sınıfı motor sürücü belgesi ile hangi araçları kullanabilirsiniz?

Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Ayrıca A sınıfı ehliyete sahip kişiler M, A1, A2 sürücülerin kullanabileceği tüm araçları kullanma yetkisine sahiplerdir.

A1 Sınıfı Sürücü Belgesi

A1 motosiklet sürücü belgesi alacaklar 16 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Aynı zamanda A1 sürücü belgesi alanlar M sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen tüm araçları sürme yetkisine sahip olacaklardır.

A1 Sınıfı sürücü belgesi hangi araçları kullanılabilir?

A1 ehliyet yeni yasaya göre: Gücü 125 cc -11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirler.

A2 Sınıfı Sürücü Belgesi

Bu sürücü belgesi sınıfı için adayların 18 yaşını doldurmuş olması şartı aranmaktadır. Ayrıca A2 motor ehliyetine sahip olan adaylar; A1 ve M sınıfının kullanma yetkisine sahip olduğu tüm araçları sürme yetkisine sahip olacakladır.

A2 Ehliyeti ile Hangi Araçları kullanılabilir?

Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirsiniz.

B(Manuel) Sınıfı Sürücü Belgesİ

B Düz (Manuel) vites araba ehliyeti alma yaşı 18 yaş ve vites ayrımı olmadan tüm otomobilleri kullanabilir.B düz(Manuel) vites araba ehliyeti ; B otomatik vites araba ehliyeti B1 Atv ehliyetini, M motorlu bisiklet(Moped) ehliyetini ve F Traktör ehliyetini kapsamaktadır.Ağustos​ 1999 doğumlu olanlar 2017 yılı Ağustos ayı itibariyle B Düz (Manuel) vites araba ehliyeti alabilir.

B (Otomatik) Sınıfı Sürücü Belgesİ

B Otomatik vites araba ehliyeti alma yaşı 18 yaş ve sadece otomatik vites araçları kullanabilirler.B otomatik vites araba ehliyeti; B1 Atv ehliyetini, M motorlu bisiklet(Moped) ehliyetini ve F Traktör ehliyetini kapsamaktadır.Ağustos 1999 doğumlu olanlar 2017 yılı Ağustos ayı itibariyle B Otomatik vites araba ehliyeti alabilir.

D Sınıfı Sürücü Belgesİ

23 yaşını dolduranlar D Sınıfı Ağır Vasıta ehliyet alabilirler. Otobüs ehliyeti alacaklar için B sınıfı ehliyet ile deneyim ve tecrübe aranmaktadır.
Şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul mezunu olanlar D Sınıfı otobüs ehliyeti alabilirler.
D Sürücü belgesi ile Traktör, Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Kamyon. Otobüs kullanılabilmektedir.
B Otomobil ehliyeti olup D Sınıfına büyütmek isteyenler sadece Direksiyon sınavlarına tabi tutulurlar.

D1 Sınıfı Sürücü Belgesİ

D1 sınıfı sürücü belgesi minibüs kullanacaklara verilir. D1 sınıfı ehliyet ile M, B, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanılabilir.
Asgari yaş sınırı 21 olup B sınıfı ehliyet ile deneyim ve tecrübe aranmaktadır.
D1 sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıldır.

WhatsApp WhatsApp